Jelikož bude za chvíli doba oběda, tak přinášíme slíbené recepty z Veganění III. Jednotlivé recepty najdete u přiložených fotografií. Přejeme Vám dobrou chuť!
Reportáž z pohodového VEGANĚNÍ III. s těšínskými Piráty naleznete na: https://www.pirati-tesin.cz/reportaz-z-veganeni-iii-s-tesinskymi-piraty/
Vaši Piráti Těšín
Vegeburgery
Fazole mungo uvaříme, přidáme ovesné vločky, lněné semínko, koření a sójovou omáčku. Vše spolu rozmixujeme tyčovým mixérem. Cibuli osmažíme na oleji a přidáme ji do směsi. Nakonec přidáme rozmačkaný česnek a vše důkladně promícháme vařečkou. Směs dáme na noc do ledničky. Nakonec tvarujeme placky ve tvaru burgerů, které následně obalíme v mouce a potřeme olejem. Burgery pečeme na grilu nebo v troubě. Doporučujeme podávat s rukolou, cibulí, rajčetem a hořčicí či jinou omáčkou.
- 500 g fazolí mungo
- 250 g ovesné vločky (mleté)
- 250 g ovesné vločky (mleté)
- 75 g mletého lněného semínka
- 8 cibulí
- 8 stroužků česneku
- 4 lžíce sojové omáčky
- mouka
- olej
- sůl
- pepř
- chilli
- adžika koření
Sojanéza - omáčka k vegeburgerům
Abychom sojanézu vyšlehali, potřebujeme 2 díly oleje na jeden díl mléka. Množství volíme podle toho, kolik sojanézy chceme vyrobit. Mléko vlijeme do nádoby a během toho, co jej tyčovým mixérem šleháme, přiléváme postupně olej, dokud nedocílíme požadované hustoty. Pokud citron (ocet, umeocet) přidáme již během šlehání, tak bude sojanéza o to víc hustá. Nakonec dochutíme solí a kořením.
TIP navíc: Pokud bychom chtěli dosáhnout chuti vajíček, můžeme přidat černou sůl, která je k dostání ve zdravé výživě.
- sojové mléko (z jiného rostlinného mléka vyšlehat nejde)
- slunečnicový olej
- citron (případně ocet nebo umeocet)
- sůl
- podle chuti můžeme přidat také: bylinky, česnek, chilli, pepř, kečup, hořčici
Paštika
K červené čočce přidáme půlku malé červené řepy a vše uvařiíme doměka. Na oleji orestujeme cibuli přidáme žampiony, ořechy, semínka. Vše smícháme s uvařenou čočkou a řepou a dále směs rozmixujeme a dochutíme. Pokud je paštika moc hustá, trochu zředíme horkou vodou. Paštiku dáme do sklenek, na vrch přidáme trochu marmelády a zalijeme rozpuštěným tukem.
Paštiku podáváme namazanou nejlépe na domácím chlebu ozdobený červenou cibulí, kyselou okurkou a plátky ředkviček.
- půl balení červené čočky
- půlku malé červené řepy
- 3 velké žampiony
- cibule
- hrst slunečnicového semínka
- hrst vlašských ořechů
- koření Divočina
- majoránka
- sůl
- pepř
- brusinky - dvě lžíce
- trochu pikantní marmelády
- rostlinný tuk
Hrnkové muffiny
Smícháme důkladně dohromady, místo kokosu lze dát ořechy, nebo brusinky. Nalijeme do formiček a pečeme při 160 stupních asi půl hodiny. Můžeme polít čokoládou a posypat kokosem.
- 2 hrnky celozrnné mouky
- necelý hrnek třtinového cukru
- necelý hrnek oleje
- půl hrnku rostlinného mléka
- 2 lžíce hrašky (nemusí být)
- 1 prášek do pečiva
- 4 lžíce sojové omáčky
- hrst kokosu
- 2 lžíce kakaa
Tyčinky
Ve vlažné vodě rozmícháme droždí a necháme jej chvíli odstát. Mezitím si v misce smícháme mouku s kořením, solí a olivovým olejem. Nakonec vlijeme droždí, těsto prohněteme (nesmí být lepkavé, ani příliš tuhé) a dáme kynout minimálně na půl hodiny. Poté vyválíme velmi tenký plát a vyřežeme z něj tyčinky. Pečeme při 150 stupních, dokud těsto není zlatavé.
- 500 g celozrnné mouky
- 2 lžíce olivového oleje
- půl čerstvého droždí
- voda
- sůl
- bylinkové koření (popř. chilli nebo česnek)